Producenci

Darmowa dostawa

Newsletter
Podaj swój adres e-mail i otrzymuj informacje o promocjach i nowościach.
Przyszłość kawy – czy zbliża się jej koniec? 0

Pijesz ją codziennie – rano mocne Espresso, przed południem łagodniejsze Americano, po południu mleczne Cappuccino lub Latte. Trudno sobie wyobrazić moment, iż kawa kiedyś może się skończyć i codzienność naszych przyszłych pokoleń już nie będzie taka jak nasza. Niestety, przyszłość tego aromatycznego napoju nie jest pewna, być może już za kilkadziesiąt lat kawa w saszetkach, która dawała Ci energię na cały dzień, będzie już tylko wspomnieniem.

Klimat jej nie sprzyja

Delikatna roślina uprawiana na żyznych glebach w stałych temperaturach otoczenia – nawet najmniejsze wahania temperatur, susze i obfite opady to dla niej warunki, które nie sprzyjają jej uprawie. Zniszczeniu ulegają nawet całe plantacje, a w przypadku tych nowych, na której uprawiane są jeszcze młode rośliny kawowca nawet jeden gorący dzień może spowodować, że nie urodzi się nawet jedno ziarno kawy. Międzynarodowa Organizacja Kawy poinformowała w jednej ze swojej publikacji, że do 2050 roku połowa terenów, na której uprawiane są kawowce, będzie już niezdatna.
Kawowce narażone są również na działanie szkodnika, którego jeszcze nie udało się pokonać. Jest to grzyb wywołujący rdzę kawową. Atakuje i niszczy liście kawowca. Dzisiaj możemy już mówić o prawdziwej epidemii, z którą właściciele plantacji zmagają się od XIX wieku.

Nie wszyscy poradzą sobie z problemem

Zmniejszona uprawa kawy oznacza, że również kawa Senseo będzie trudniej dostępna i z pewnością jej cena wyraźnie wzrośnie. Najbardziej zagrożone są uprawy w Ameryce Środkowej, za 30 lat aż 80% z nich w Nikaragui przestanie istnieć. Istnieje duże ryzyko, że w tym samym czasie upadnie branża kawowa w rejonie Minas Gerais w Brazylii. Kryzysu obawiać się mogą również Gwatemala, Panama i Kostaryka.

Pomimo wielkich strat w Brazylii kraj ten ma jeszcze rejony, które można przeznaczyć na plantacje, dlatego uprawa kawowca w kraju Ameryki Południowej przetrwa znacznie dłużej. Azja również nie musi obawiać się tak dużych strat. Problemy mogą pojawić się w Wietnamie, jednak Indonezja oraz Papua Nowa Gwinea poradzą sobie z przeciwnościami. To oznacza, że w domach naszych przyszłych pokoleń zagości przede wszystkim kawa pads pochodząca z Azji i Brazylii. Z pewnością bardziej będziemy doceniać smaczne chwile z filiżanką czarnego napoju.

„Trwaj chwilo, jesteś piękna”- powiedziałby Faust. Jesteśmy ogromnymi szczęściarzami, że kawę mamy na wyciągnięcie dłoni i nie musimy się obawiać, że zabraknie jej w naszej kuchni. W przyszłości może być jednak inaczej. Uzupełnij więc zasoby w swojej szafce, kawa w saszetkach w znanych Ci już i nowych smakach dostępna jest na https://www.kawapads.pl/ .

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl